Таблиця множення числа 6. Знаходження значень виразів із буквою. Розв`язування задач.

Мета: скласти таблицю множення числа 6, формувати вміння обчислювати вирази, розв’язувати задачі із застосуванням таблиці, вправляти учнів у знаходженні значень виразів із буквою; розвивати пам’ять, логічне мислення, увагу, фотографічну пам’ять; виховувати наполегливість, точність, самостійність у роботі, акуратність.

Обладнання: підручник «Математика» 2 клас (авт. М. Богданович), малюнки учнів Лісової школи, телеграма, таблиця множення числа 6, малюнок потяга, букви з числами, картки з виразами.

Тип уроку: урок засвоєння нових знань.

Хід уроку

І. Організація класу

Ось дзвінок нам дав сигнал,
Працювати час настав.
То ж і ми часу не гаймо,
Працювати починаймо.

Психологічне налаштування:

– Сьогодні у нас незвичайний урок, тому я хочу, щоб ви:

Не просто слухали, а чули.
Не просто дивились, а бачили.
Не просто відповідали, а міркували.
Дружно й плідно працювали.

II.Мотивація навчальної діяльності учнів.

- Діти, на нашу адресу надійшла телеграма. Послухайте:
"Любі другокласники!
Запрошуємо вас у гості до Лісової школи."
(Учні Лісової школи)

- Лісові школярі запрошують нас у гості. Поїдемо?
Перш, ніж вирушити в путь, ми маємо зібрати багаж: пригадати все, що вивчили на попередніх уроках і що нам може знадобитися в дорозі.

III. Актуалізація знань учнів.

1. Мозковий штурм

  • Додавання однакових доданків називається…( множенням).

  • Число, яке дістають при множенні, називають…( добутком).

  • Числа, які множать, називають…(множниками).

  • Чи зміниться добуток, якщо ми множники поміняємо місцями? (Ні).

– Що показує перший множник? Другий?

2. Усний рахунок.

– А щоб визначити, яким транспортом нам вирушати в дорогу, слід розв`язати задачі.

а) Йшла до зайця в гості лиска,
Несла три пучки редиски.
В кожному редисок п’ять.
Як усі порахувать? (5 ∙ 3=15) — Я

б) Три кози побігли в ліс,
Скільки разом ніг у кіз? (4 ∙ 3=12) — Т

в) Чотири індики пішли на музики,
Танцювали, гупали.
Скільки ніжок тупало? (2 ∙ 4=8) — О

г) В магазині хлопчик плаче,
Полічить не може здачі.
П’ятаків у нього п’ять,
Скільки грошей, як узнать? (5 ∙ 5=25) — Г

д) У бібліотеці було 35 книг про дітей, а про тварин у 5 разів менше. Скільки книжок про тварин було в бібліотеці? (35 : 5=7) — П

– Біля кожної відповіді записана буква. Складіть букви у порядку зростання чисел. (вийде слово «потяг»)
– Отже, до лісу ми вирушаємо потягом.
(вчитель прикріплює малюнок потяга)
– Щоб наш потяг поїхав, треба прокласти залізничну колію.
Для цього давайте проведемо каліграфічну хвилинку.

3. Каліграфічна хвилинка

Відкриваємо зошити і записуємо сьогоднішню дату: 17 березня
– Дайте характеристику цьому числу. ( 17)
– Чи є воно в таблиці множення?
Продовжіть ряд чисел:

6, 12, 18, ….60.

– Яка закономірність? Запишіть ці числа каліграфічно.
– Добутками яких двох чисел є числа:12,18,24,30?

4. Колію ми проклали, але якісь камені перегороджують шлях.

  • Виконавши завдання, ви звільните дорогу.

  • Поєднайте стрілками вирази (вирази на дошці)

  • 5+5+5+5+5+5 6 ∙ 4

  • 6+6+6+6 5 ∙ 6

  • 4+4+4+4+4 4 ∙ 5

- Нарешті, ми можемо вирушати. В дорогу!

Звучить мелодія пісні «Голубий вагон».

- Швидко мчить наш потяг. Пролітають за вікнами луки, поля. І ось ми приїхали до Лісової школи. Нас зустрічає Колько Колючка і дарує нам задачу:

  • Лісник посадив 7 рядів по 6 ялинок в кожному. Скільки ялинок посадив лісник?

(6+6+6+6+6+6+6=?)

Як записати коротко? А що треба знати, щоб швидко порахувати? (таблицю множення числа 6)

Хто здогадався, яка тема нашого уроку?

– Які завдання ставимо перед собою?

IV. Повідомлення теми і завдань уроку.

– Подорожуючи, ми складемо таблицю множення на число 6 і будемо її застосовувати під час розв’язування виразів та задач.

V. Сприймання й первинне усвідомлення нового матеріалу.

Давайте разом складемо таблицю множення числа 6.

Допоможе нам Мудра Сова.

1. Пояснення нового матеріалу.

1.1. Складання таблиці множення числа 6 (на основі таблиці додавання)

6+6 6•2=12
6+6+6 6•3=18
6+6+6+6 6•4=24
6+6+6+6+6 6•5=30
6+6+6+6+6+6 6•6=36
6+6+6+6+6+6+6 6•7=42
6+6+6+6+6+6+6+6 6•8=48
6+6+6+6+6+6+6+6+6 6•9=54

1.2. Спостереження та порівняння.

– Як перевірити кожен результат таблиці множення числа 6? (Додаванням числа 6)
– На скільки збільшується кожен наступний добуток? (На 6)
– Який перший множник? (стале число 6)
– Другий множник? (збільшується на 1)
– Якими числами є добутки? (парними, двоцифровими)
– Що ви ще помітили? ( деякі випадки нам уже знайомі)
– Давайте повторимо ці випадки.

(за допомогою вже відомих результатів множення чисел 2,3,4,5, використовуючи переставний закон множення)

– Пояснимо, як складено таблицю множення числа 6, де випадки множення нам незнайомі. Знаючи таблицю множення 5, як можна знайти 6 • 6?

– Давайте пошукаємо закономірності, підберемо «ключики» для кращого запам`ятовування.

Що цікавого помітили?

– Подивіться на цифри у розряді одиниць при мно­женні на парні числа.

6 • 2 =12
6 • 4 =24
6 • 6 =36
6 • 8 =48

(при множенні 6 на парне число, добуток закінчується тією ж цифрою, на яку множили)

Прочитайте приклади вголос. Що ви почули? (Риму, маленькі віршики)
Шість на чотири – двадцять чотири.
Шість на шість – тридцять шість.
Шість на вісім – сорок вісім.

– Запишіть у зошити складену таблицю множення числа 6.

1.3. Робота в парах (проговорюємо):

– Прочитайте приклади один одному, коли закриті другі множники.
– Прочитайте приклади, коли закриті добутки.
– Вертаємось до задачі Колька Колючки.
– То скільки ж ялинок посадив лісник? (6 ∙ 7= 42(ял.))

Фізкультхвилинка

Звірі Лісової школи пропонують вам відпочити.

6 х 2=12

Діти в школі вчаться / встають рівненько біля парт

6 х 3=18

На перерві веселяться /виконують танцювальні вправи

6 х 4=24

Хочуть набратися сили / згинають і розгинають руки

6 х 5=30

й на урок не запізнитись / руки в боки, біг на місці

6 х 6=36

учень у школі не гість / нахили вліво і вправо

6 х 7=42

Кожен працює сповна /вирівнятись, руки покласти на груди

6 х 8=48

Вчаться навіть звірі в лісі /витягнути руки і помахати ними

6 х 9=54

Учні все зрозуміли / стрибки на місці

6 х10=60

й уроками дорожать. / стають струнко
Усі тихенько сідають і працювати починають.

1.4. Робота над закріпленням таблиці.

Диктор лісового радіо Сорока Білобока пропонує вам показати, як ви вмієте використовувати таблицю множення 6, розв`язуючи приклади.

6 ∙ 9 – 28 = ?
26 + 6 ∙ 4 = ?

(коментують учні)

№ 723 (1-ий вираз – коментують, решту – самостійно)

1.5 Робота з геометричним матеріалом.

Сорока Білобока прилетіла разом зі своєю подружкою. Подивіться, на цю незвичайну пташку.

– Назвіть, з яких геометричних фігур вона складається.

– Які з них є многокутниками? Чому?

– Порахуйте скільки многокутників? (4) Покажіть їх.

VI. Робота над задачами .

1. Задача 725.

Учень вирізав з паперу 4 квадрати, 6 кругів, а трикутників – у 3 рази більше, ніж кругів. Скільки всього многокутників вирізав учень?

- Що означає кожне число в задачі?
- Про що запитується?
- Чи всі дані фігури є многокутниками?
– Діти, хто може розв’язати задачу, працюйте самостійно. В кого виникли труднощі, складемо план розв’язання задачі.
– Чи можемо відразу відповісти на запитання задачі? (Ні) Чому? (Бо нам невідомо, скільки трикутників вирізав учень з паперу). Чи можна про це дізнатися? (Так)
Як? (6 ∙ 3=18 (тр.))
Як відповісти тепер на запитання задачі? (18+4=22 (мн.))

План:
1) Скільки трикутників вирізав учень з паперу?
2) Скільки всього многокутників вирізав учень?

- Розв’язання задачі і відповідь запишіть самостійно.

Творче завдання: попробуйте змінити запитання задачі так, щоб треба було її розв`язати на 3 дії.

2. Робота в групах.

Скласти задачу за таблицею. №726.

– Яке питання в задачі?
– Чи можна зразу на нього відповісти? Чому?
– Що треба знайти спочатку?

Записати спочатку окремими діями, а потім – виразом.

4 · 5 + 6 · 4 = 44 ( грн)

Яка відповідь задачі?

VII. Закріплення вивченого матеріалу.

1. Знайти значення буквених виразів.

Перший вираз учень біля дошки виконує, решту – самостійно по варіантах.

2. Розв’язування віршованих задач на закріплення таблиці множення числа 6.

Прийшли до крамниці 4 жуки,
Купили на ніжки собі чобітки.
Ніжок по 6, як відомо, в жуків.
Скільки потрібно всього чобітків? (6 ∙4=24)

Біля липи бджіл багато,
Мед збирають волохаті.
6 джмелів між них кружляють,
Теж медок вони шукають.
Менше їх, ніж бджіл, в 3 рази.
Порахуйте бджіл відразу. (6 ∙ 3=18)

    • З однієї берези зірвали 14 яблук, а з другої – 10, скільки всього яблук зірвали?

    • На свій день народження Пончик запросив 6 коротунчиків. На скільки частин розрізали пиріг, якщо кожен гість з’їв по 1 шматочку, а Пончик з’їв стільки, скільки всі гості разом?

VIII. Підсумок уроку.

  • Швидко сплинув час подорожі і нам слід повертатися додому. Учні цієї школи вдячні вам за те, що ви приїхали до них, допомагали розв`язувати приклади і задачі. Ви, дітки, молодці. Найактивнішими були…

Продовжіть речення:

Сьогодні на уроці я дізнався …
Я навчився …

  • Яке завдання було найцікавішим?

  • Чи сподобалася вам подорож?

  • Що найбільше сподобалося?

  • Нехай цей урок залишить у вас міцні знання і гарний настрій.

IX. Домашнє завдання.

С. 109, вивчити таблицю множення числа 6, № 728, 729.


Кiлькiсть переглядiв: 906